Nagroda Kościelskich 2022

22 października 2022 r. w Pałacu odbyło się wręczenie Nagrody Fundacji im. Kościelskich 📖
Laureatem nagrody został Bartosz Sadulski za powieść „Rzeszot. Biografia romantyczna.” Jak czytamy w Komunikacie Fundacji im. Kościelskich w Genewie:
„Rzeszot. Biografia romantyczna” to brawurowo napisana powieść o dziewiętnastym wieku. Enigmatyczna postać Pana Podedwornego, sarmacko-romantycznego zawadiaki i awanturnika, polskiego barona Muenchhausena, skupia wokół siebie nazwiska wielkiej i małej historii, bohaterów kolejnych powstań w kraju i różnych środowisk emigracyjnych, a także pionierów galicyjskiego przemysłu naftowego. Sadulski rozprawia się ze swadą zarówno z romantycznymi mitami, jak i ze stereotypami patrzenia na historie, daje popis erudycji, a zarazem bawi się wraz z czytelnikiem słowami, obrazami, porywającymi scenami. Świetna powieść.”
Od godz. 10.00 w Pałacu odbywały się warsztaty z młodzieżą ze szkół podstawowych z gminy Miłosław prowadzone przez Jana Barona.
W głównych uroczystościach o godz. 15.00 udział wzięli między innymi Burmistrz Gminy Miłosław Hubert Gruszczyński, byli włodarze gminy oraz przedstawiciele Jury Fundacji z przewodniczącym Francois Rosset. Laudację o laureacie Bartoszu Sadulskim wygłosił Jan Zieliński. Wieczór uświetnił występ Anastazji Nowak.

Na koniec nie mogło zabraknąć Nocnego Czytania przy udziale Bartosza Sadulskiego, Jana Barona, Pawła Huelle, Andrzeja Dybczaka i Andrzeja Ogórkiewicza, który przeczytał tekst Małgorzaty Rejmer. Poniżej zamieszczamy relację z wydarzenia.